Egy néhány éves, de még mindig kevésbé ismert és alkalmazott Microsoft fejlesztés.
Továbbfejlesztett Microsoft hibajelentés
2009.11.12. 18:40 SQL
Szólj hozzá!
Címkék: microsoft video egyéb
XLS lekérdezés
2009.11.12. 07:38 SQL
"El tudnád küldeni a heti riportot, Excelben?"
Nagyvállalatnál dolgozó, adatbázisokkal foglalkozó kollégák gyakran kapják ezt a kérést. Mi sem egyszerűbb - összedobom a lekérdezést, és átemelem Excelbe, hadd örüljön a főnök. És itt kezdődik a bonyodalom, legalábbis MS-SQL-t használók számára. (A többi RDBMS-sel kapcsolatban nincsenek tapasztalataim, de a lejjebb látható megoldás általános, bárhol alkalmazható szükség esetén)
Mert ugyan megvan a lekérdezésem, prímán fut is Management Studio-ban (vagy Query Analyzerben), de átrakni Excelbe, még a XXI. században sem triviális. Lehetőségek:
- Lefuttatom Grid nézetben (CTRL-D), kijelölöm, berakom XLS-be - csak éppen mezőnevek nem lesznek, azokat kézzel át kell írni az első sorba.
- Text módban futtatom (CTRL-T), kijelölöm, be XLS-be. Persze minden ömlesztve az első oszlopba fog kerülni. Sebaj, átkonvertálom (Text to Data), kicsit igazítok rajta
- Átmeneti táblába berakom (SELECT INTO), majd Export wizzard-dal kirakom XLS-be
No, ez macerás. Főleg, ha többször kell megtenni. Ráadásul az Excel hajlamos lesz például a dátum-mezőket számként megjeleníteni. Brrr....
Szólj hozzá!
Címkék: sql excel kezdő haladó xls lekérdezés excelbe
Adatbáziskezelés - mi az?
2009.11.10. 17:51 SQL
Adatbázis. Hű, de sok mindent jelenthet. Mire asszociáljunk, ha egy marketinges, titkárnő, netán egy ájtís említi?
Titkárnő: neki bármi adatbázis, amiben valami van, és nem tud vele mit kezdeni, s jelezni akarja a fontosságát. Feldolgozási módja - nincs neki.
Marketinges: lista excelben (akár papíron) a kuncsaftokról. Sok oszlopa van, bár a felgyülemlett információt igazából semmire sem használja - a terveket hasraütésszerűen hozza meg, és órákat tölt az adatbázisa rendszerezésével (háttérszín, vastagítás)
Mi az informatikában az adatbázist olyan adathalmaznak definiáljuk, aminek célja ,hogy adatokat nyerjünk ki. Minnél gyorsabban, annál jobb. Persze azért, hogy adatot tudjunk kivenni az adatbázisból, némi kompromisszumra kényszerülünk.
SELECT t.cups FROM table t ORDER BY t.qty_contents; |
- Az adatokat valahogy be kell adagolni az adatbázisba
- Az adatbázist karban kell tartani
- Az adatok nem jönnek maguktól ki az adatbázisból - bizony rá kell segíteni
Nos, a blogomban ezekről a műveletekről olvashatsz majd a legtöbbet. MS-SQL szemszögből főleg, de általánosan is használható példákkal együtt. És lesz itt minden egyéb, csatlakozó informatika is reményem szerint.
Ami NEM lesz:
- Történelmi áttekintés
- Parancsok bemagolása
- És minden olyan, ami idejétmúlt
Jó olvasgatást!